Strony główna

Twoja wyszukiwarka

piątek, 20 maja 2011

Jak czyścić lampy, żyrandole i abażury?

Kilka zasad czyszczenia powierzchni metalowych, płóciennych i specjalnych (chinz, pergamin) przydatnych w usuwaniu zabrudzeń na sprzęcie oświetleniowym.


Zanim przystąpisz do czyszczenia upewnij się, że do lampy nie dopływa prąd.

Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić żyrandol zdejmij go i rozmontuj.

Żarówki

Warto odkurzać je jak najczęściej. Musisz jedynie uważać, by nie pozostawić na nich tłustych śladów (tłuste ślady pozostawione na szkle sprawiają, że żarówka bardziej się nagrzewa). Jeśli chcesz żarówkę dokładnie oczyścić z brudu zrób to wacikiem nasączonym alkoholem.

Żarówkę wkręć dopiero wtedy, gdy dokładnie wyschnie.

Elementy kryształowe i szklane

Czyść myjąc letnią wodą. Dodaj do niej delikatny środek czyszczący (uważaj na ręce!) i spłucz letnią wodą, najlepiej z dodatkiem octu. W ten sposób nie dopuścisz do powstania zacieków. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu również w tym przypadku możesz posłużyć się wacikiem nasączonym alkoholem. Dokładnie wypoleruj kryształowe i szklane powierzchnie lampy.

Elementy stałe lampy

Takie, których nie możesz umyć zanurzając w wodzie oczyść z kurzu pędzelkiem lub specjalną miotełką, następnie przetrzyj preparatem czyszczącym odpowiednim dla rodzaju materiału, z jakiego elementy te są wykonane. Na zakończenie całość przetrzyj do sucha delikatną szmatką (np. syntetyczną irchą).

Metalowe elementy ruchome

Zdejmij je z lampy (wymontuj) i umyj. Jeśli są to elementy chromowane wystarczy posłużyć się wodą z mydłem, po umyciu wystarczy je spłukać letnią wodą i wytrzeć do sucha. Jeśli są to inne metale (np. mosiądz) umyj mieszaniną wody ze spirytusem. Jeśli żyrandol lub lampa wykonana jest z kutego żelaza elementy żelazne (kute) należy czyścić naftą.

Inne elementy

Elementy drewniane przetrzyj specjalnym środkiem czyszczącym (do drewna), po wyschnięciu natrzyj je woskiem.

Płótno, chintz i pergamin regularnie odkurzaj.

Płócienne elementy lampy możesz umyć w letniej wodzie, po czym spłucz je dokładnie tak by nie doszło do powstania nieestetycznych zacieków.

Chintz można czyścić wilgotną gąbką, a pergamin przy pomocy gumowych ściereczek, ewentualnie zwykłej gumki do ołówków.
http://artykuly.com.pl/jak-czyscic-lampy-zyrandole-i-abazury.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz