Bezrobocie to zjawisko, u którego podstaw leży niedorozwój zdolności wytwórczych gospodarki w stosunku dopowiadanych zasobów siły roboczej bądź też w wyniku niedopasowania struktury kwalifikacji do struktury popytu na prace.
Poziom bezrobocia to liczba zarejestrowanych osób pozostających bez pracy. Stopa bezrobocia to wyrażony w procentach stosunek liczby osób pozostających bez pracy do liczby osób zawodowo czynnych.
Stopa bezrobocia w Polsce charakteryzuje się dużym, przestrzennym zróżnicowaniem. Stosunkowo niskie, w porównaniu ze średnią krajową, bezrobocie występuje w najsilniej uprzemysłowionych województwach z dużymi aglomeracjami miejskimi ? mazowieckim, małopolskim, śląskim i wielkopolskim.
Ciekawym faktem jest bardzo niska stopa bezrobocia w województwach lubelskim i podlaskim. Może mieć to związek z istnieniem sporego ukrytego bezrobocia na terenach wiejskich tych województw.
Najwyższa stopa bezrobocia występuje w województwach warmińsko ? mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim, lubelskim, a więc w województwach słabo uprzemysłowionych z bezrobotnymi pracownikami dawnych PGR-ów. Stosunkowo wysoka stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim spowodowana jest restrukturyzacją przemysłu, a w szczególności likwidacja kopalń Zagłębia Dolnośląskiego.
Również duże bezrobocie możemy zauważyć na terenie województwa świętokrzyskiego. Najwyższa stopę bezrobocia notuje się w powiatach, w których przemysł był rozwinięty jednostronnie ? funkcjonował tam jeden duży zakład przemysłowy, np. ?Zakłady Metalowe ?, ? Mesko ? w Skarżysku ? Kamiennym, ? Star ? w Starachowicach.
Najniższą stopę bezrobocia obserwujemy w słabo uprzemysłowionych typowo rolniczych powiatach. Niestety świadczy to o dużym, ukrytym bezrobociu na terenach wiejskich w tych powiatach. uktury popytu na pracę.http://artykuly.com.pl/artykuly/16146_bezrobocie-w-polsce.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz