Strony główna

Powered By Blogger
Twoja wyszukiwarka

poniedziałek, 23 maja 2011

Stal nierdzewna w aranżacji wnętrz i architekturze

Stal nierdzewna jest od wielu lat powszechnie używana do produkcji sprzętów i artykułów gospodarstwa domowego takich jak zmywarki, zlewy, czy garnki. Coraz popularniejsze jest także wykorzystywanie stali nierdzewnej w aranżacji wnętrz i architekturze (balustrady, blaty, fronty kuchenne, elewacje budynków). Posiada ona liczne zalety, które powodują, że jej wykorzystywanie stało się obecnie trendem. Jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie ulega korozji, dzięki obecności tzw warstwy pasywnej. Charakteryzuje się także wysoką estetyką, a jej wygląd doskonale koresponduje z nowoczesnymi trendami panującymi w wystroju wnętrz i architekturze. Ogromną zaletą stali nierdzewnej jest także jej ekologiczność. Jest ona w dużej części wytwarzana ze złomu stali, a po wielu latach użytkowania może być oddzielona od reszty odpadów, przetworzona i ponownie wykorzystana.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele wnętrz o nowoczesnej stylistyce, w których bogato wykorzystane zostały elementy stali nierdzewnej. Wiele galerii handlowych, restauracji, hoteli, czy banków wykorzystuje ten panujący trend, do osiągnięcia świetnego efektu estetycznego w swoich wnętrzach. Przykładem doskonale zaaranżowanego wnętrza wykorzystującego stal nierdzewną jest Ashford International Eurostar Railway Station W Wielkiej Brytanii. Stal nierdzewna jest tam szeroko zastosowana w poczekalni oraz w postaci szerokiej płyty na pulpitach sterowniczych. Świetną reklamą wyrobów ze stali nierdzewnej jest także znak słynnego London Hotel, wykonany w 1929 roku. Przez ponad 70 lat, w trakcie, których znak był narażony na szkodliwe oddziaływanie środowiska zewnętrznego nie stracił swojego estetycznego wyglądu.

Podstawową metodą wykańczania wyrobów ze stali nierdzewnej jest wykończenie walcownicze. Przygotowaną tą metoda stal nierdzewną można następnie poddawać kolejnym procesom obróbki jak szczotkowanie, czy polerowanie, co umożliwia uzyskanie różnych stopni gładkości i połysku. Kolejnymi metodami obróbki elementów są śrutowanie oraz elektro-polerowanie. Istnieje także możliwość nadania koloru obojętnej warstwie tlenku chromu, znajdującej się na powierzchni stali nierdzewnej. Do tego procesu szczególnie nadaje się austenistyczna stal nierdzewna. Element stali nierdzewnej zostaje w tym celu zanurzony w roztworze kwasu. Producent wyrobów ze stali nierdzewnej jest zatem w stanie dopasować wygląd danego elementu do sprecyzowanych życzeń klienta.

Stal nierdzewna jest świetnym, odpornym na korozję materiałem wykorzystywanym w aranżacji wnętrz i architekturze pod warunkiem, że zostanie zastosowana odpowiednio do danego wnętrza oraz odpowiednio wykończona. Poniżej podajemy kilka wskazówek doboru materiałów ze stali nierdzewnej, w zależności od wnętrza, w którym zostaną one wykorzystane:

Gatunek materiału – stal austeniczna zawierająca molibden charakteryzuje się doskonałą żywotnością przy zastosowaniu w środowisku zewnętrznym. Jest to stal idealna do wykorzystywania w okolicach nadmorskich lub w strefach ciężkiego przemysłu. Stal nie zawierająca molibdenu nadaje się natomiast do zastosowania w mniej agresywnym środowisku. Ferretyczne stale nierdzewne zawierające jedynie chrom są odpowiednie do zastosowania we wnętrzach (mieszkanie, salon fryzjerski, restauracja), natomiast stale nierdzewne typu Duplex łącza w sobie odporność na korozję i plastyczność stali austenicznych oraz wytrzymałość stali ferretycznych, co powoduje, że są najczęściej wykorzystywane w elementach konstrukcyjnych.

Obrabialność – wszystkie narzędzia używane do procesu obróbki stali nierdzewnej muszą być także wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to koniecznie aby uniknąć zanieczyszczenia drobinami stali węglowej.

Czyszczenie elementów ze stali nierdzewnej – stal nierdzewna jest wyjątkowo łatwym do czyszczenia materiałem. Najczęściej wystarczy umycie czystą wodą, ewentualnie z dodatkiem mydła, a następnie przetarcie szmatką. Stal stosowana na budynkach jest czyszczona przy pomocy wody deszczowej, dlatego istotne jest aby unikać wzorów o orientacji poziomej, czy poziomych szczelin, w których mógłby się gromadzić brud. Na rynku obecne są także firmy zajmujące się profesjonalnie czyszczeniem powierzchni ze stali nierdzewnej, do których możemy się zwrócić w razie konieczności.
Źródło: Stal nierdzewna w aranżacji wnętrz i architekturze - papilot

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz