Strony główna

Powered By Blogger
Twoja wyszukiwarka

wtorek, 28 czerwca 2011

Garaż w domu jednorodzinnym

Domy jednorodzinne budowane są coraz częściej z dala od centrum miast. Codzienne dojazdy do pracy lub szkoły wymagają posiadania własnego samochodu, który najchętniej parkujemy we własnym garażu.



Garaż może znajdować się w bryle domu lub stanowić zupełnie odrębny budynek. Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze gotowego projektu domu. Ostateczny wybór jednego z nich może być jednak uzależniony nie tylko od naszych indywidualnych upodobań i preferencji, ale także od wielkości i koncepcji zagospodarowania działki.

Garaż połączony z domem

Inwestorzy coraz częściej wybierają projekty z takim rozwiązaniem, ponieważ jest ono bardzo wygodne. Przykłady można mnożyć nawet gdy pada do samochodu wsiadamy suchą stopą, zimą możemy pójść do auta po zapomniany przedmiot bez konieczności ubierania się, zakupy trafiają z bagażnika wprost do kuchni lub spiżarni, itd. Argumentem przemawiającym za nim jest też oszczędność powierzchni działki. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy dysponujemy niezbyt dużą parcelą, a jeszcze marzymy o pięknie urządzonym, bujnym ogrodzie.

Połączenie garażu z domem może być zaprojektowane w różny sposób. Może on być wbudowany w zwartą, prostą bryłę domu lub stanowić wydzielony przestrzennie element rozbudowanej bryły, służący na przykład celom gospodarczo-technicznym. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest projekt ARCHON Dom w kalateach 4. Aby zachować właściwą hierarchię brył i wyeksponować część mieszkalną budynku, architekci zaprojektowali niższy dach nad garażem.

Atutem łączenia domu z garażem jest też możliwość wykorzystania przestrzeni nad nim na cele mieszkalne. To ważne zwłaszcza w małych domach, w których liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy. W większych domach metraż ten można wykorzystać z większą fantazją na pokój sportowy, fitness club, kino domowe lub wielofunkcyjne pomieszczenie rekreacyjne.

Wybierając projekt domu z garażem w bryle musimy zwrócić uwagę do jakiego pomieszczenia wchodzi się opuszczając garaż. Najlepiej, gdy jest to przedsionek lub pomieszczenie gospodarcze (kotłownia), ponieważ stanowią one rodzaj śluzy chroniącej dom przed zapachami i zanieczyszczeniami z garażu i dodatkowo stanowiącej barierę termiczną ograniczającą straty ciepła uciekającego z pomieszczeń mieszkalnych do zazwyczaj nie ogrzewanego garażu - podkreśla arch. Monika Lisowska- Łętocha z Biura Projektów ARCHON

Garaż w osobnym budynku

To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy nie ogranicza nas powierzchnia działki. W takim przypadku garaż może być naprawdę duży i oprócz samochodów pomieści sprzęt sportowy i ogrodniczy, a także wszelkie chwilowo niepotrzebne rzeczy. Można też urządzić w nim warsztat, który dzięki pewnemu oddaleniu od domu nie będzie uciążliwy dla jego mieszkańców lub pracownię, a nawet mieszkanko dla dorastającego dziecka. Jest jednak jedna bardzo ważna zasada. Garaż powinien być dopasowany stylistycznie i materiałowo do domu, ponieważ w innym przypadku na działce zapanuje prawdziwy chaos.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz