Obecnie w Polsce pracuje w domu prawie 200 tyś osób jednak zaledwie jedna na dziewięć osób chciałby być zatrudniona w formie telepracy, jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Obawy przed taką praca mają zarówno potencjalni pracownicy jak i pracodawcy.
Pracownicy obawiają się głównie nieuczciwości ze strony zleceniodawców. Nigdy nie wiadomo, czy nasz wysiłek nie okaże się daremny, jeżeli przygotowany przez nas projekt nie zaspokoi wymagań zleceniodawcy, w związku z czym nie otrzymamy zapłaty.
Jednak również pracodawcy mają opory przed taką formą zatrudnienia. Do tej pory tylko około 5% przedsiębiorstw postanowiło podjąć ryzyko i zatrudnić u siebie osoby w takim charakterze. Pracodawcy jednak nie boją się, że ktoś swojej pracy nie wykona. Jak mówią, wolą mieć po prostu wszystko pod ręką, a dzwonienie i przydzielanie zadań przez telefon czy droga elektroniczną zwyczajnie trwa zbyt długo.
Telepraca to prawie to samo co zwykły etat, jednak fakt faktem jest to praca w domu, gdyż wszystkie zlecenia przyjmujemy i realizujemy droga elektroniczną. Z jednej strony jest to na pewno ułatwienie, jednak nasz system prawny nie jest jeszcze w pełni dostosowany do takich rodzajów zatrudnienia w związku z czym często można napotkać się na różnego rodzaju bariery, np. przy rozliczaniu podatków.
Telepraca na pewno może być jednym ze sposobów na zmniejszenie poziomu bezrobocia w naszym kraju. Z takiej formy zatrudnienia z powodzeniem mogą korzystać studenci, młode matki, osoby niepełnosprawne czy osoby starające się uzyskać dodatkowe zarobki. Jednak obecnie największą przeszkoda w rozwoju tego rynku jest jednak niechęć pracodawców, którym dużo łatwiej (nie koniecznie taniej) jest zatrudnić pracownika na zwykłą umowę o pracę czy umowę zlecenie.
Telepraca jako praca przez Internet jest też w jakimś stopniu wyjściem naprzeciw ewoluującemu rynkowi pracy, który pozwala pracownikom na większą elastyczność i dzięki temu zwiększa w nich motywację do działania i bardziej przywiązuje do firmy, która zdecydowała się na taką formą zatrudnienia.
http://artelis.pl/rzut-oka-na-teleprace
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz