Zrób podsumowanie zawodowe.
Zacznij od przypomnienia sobie i przeanalizowania swojej dotychczasowej kariery. Przeanalizuj swoje wykształcenie, kompetencje i umiejętności, koncentrując się na tym, która z tych prac sprawiała tobie najwięcej satysfakcji. Praca spójna z naszymi wartościami, przekonaniami, umiejętnościami daje najwięcej pożytku nam i naszemu pracodawcy. Dzięki temu wykonasz bardzo ważny, pierwszy krok, do tego, aby nadać nowy cel karierze lub utrzymać jej dotychczasowy kurs.
Zbierz wszystkie sukcesy i porażki, które doznałeś/aś na różnych polach, wyciągając na tej podstawie wnioski na przyszłość. Na tym etapie najważniejszym celem jest wyznaczenie sobie kierunku, w którym będziesz dalej zmierzać.
Odpowiedzi na pytania przydadzą się tobie na rozmowie kwalifikacyjnej, na której będziesz mógł/a spokojnie odpowiedzieć na zadawane pytania. Moje doświadczenia z rozmów, których przeprowadziłem już setki, pokazują, że ludzie nie potrafią dobrze opowiedzieć, czym się zajmowali i czego nauczyli w poprzedniej pracy. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu się możesz wyróżnić się w tym względzie.
Naucz się ujmować swoje doświadczenie w konkretne sytuacje, w których ujawniły się Twoje kompetencje. Pokazuj sukcesy, wyzwania, oszczędności, usprawnienia, do których przyczyniłeś/aś się w poprzednim miejscu pracy.
Określ swoje słabe i mocne strony.
Na podstawie podsumowania zawodowego określ swoje słabe i mocne strony, które mogą tobie pomóc lub przeszkodzić w rozwoju twoich planów zawodowych. Odkrywając swoje słabe strony możesz zaplanować ich rozwój, np. odświeżając umiejętności językowe, kończąc dodatkowy kurs, czy zwiększyć swoją wiedzę. Pytanie o twoje słabe i mocne strony może również pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej, a do tego pytania warto się przygotować szczególnie. Dla wielu rekrutujących odpowiedź na te pytania jest oznaką samoświadomości kandydata.
Określ co chcesz naprawdę robić.
Rekrutując na każde stanowisko pracy, osoby podejmujące decyzje o zatrudnieniu instynktownie poszukują osób, które pasują do danego stanowiska, jak klucz do zamka. Jeśli aplikujesz na stanowisko, co do którego jesteś pewien/na, zwiększasz szansę otrzymania pracy, jak i utrzymania się w niej. Unikniesz wtedy rozczarowań, a twoje CV nie będzie wskazywało na częste zmiany pracy, które są interpretowane na niekorzyść kandydatów.
Na tej podstawie określ miejsca pracy, potencjalne oferty, których będziesz poszukiwać. Jednym z największych błędów poszukujących pracy, jet to że, nie precyzują swoich celów. Mówią wtedy że szukają czegokolwiek, że każda praca ich zadowoli. To zły sygnał wysyłany w kierunku pracodawcy, który może być interpretowany, że pracownik długo u nich nie popracuje, a właściwie do momentu, w którym znajdzie coś lepszego...
Skorzystaj z pomocy doradców ds. kariery.
Jeśli masz wątpliwości co do kierunku swojego rozwoju zawodowego, skonsultuj się z doradcami ds. kariery, lub osobami mającymi doświadczenie w rekrutacji. Możesz sięgnąć również po jeden z poradników, jakich wiele jest na rynku, albo skorzystaj z zasobów internetu. Warto wypełnić testy predyspozycji zawodowych, które pozwolą Tobie porównać wyniki ze swoimi przemyśleniami i odczuciami na swoją karierę. Zwiększają one samoświadomość i pozwalają spojrzeć na siebie z dystansu.
Roześlij wici wśród znajomych.
Wiele rekrutacji nadal odbywa się bez zamieszczenia ogłoszenia o wolnym stanowisku. Docierając do swoich znajomych, byłych pracodawców, kolegów z pracy zwiększasz ilość potencjalnych kontaktów z pracodawcami. Korzystaj w tym celu z maila, a także z portali społecznościowych, takich jak facebook.
Zarejestruj się na portalach internetowych specjalizujących się w ogłoszeniach o pracę.
Skorzystaj z możliwości jaką dają portale pracy. Pozwól innym poszukiwać pracę dla Ciebie. Zarejestruj się na dużych portalach pracy, które same wyślą tobie aktualne treści. Podobnie możesz zrobić kontaktując się z lokalnymi agencjami pracy. Generalnie, im więcej zasiejesz, tym więcej możliwości się pojawi. Bądź kreatywny/a w poszukiwaniu źródeł kontaktów do potencjalnego pracodawcy.
Sporządź profesjonalne dokumenty aplikacyjne.
Nie oszczędzaj czasu na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. One są twoją wizytówką, a w czasach dostępu do wiedzy w internecie, nie powinno się popełniać błędów w tym zakresie. Niestety, praktyka jest inna, czyli około 90% dokumentów zawiera elementy zniechęcające do zaproszenia kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną.
Zdjęcie nie jest konieczne, ale jeśli już...
Nie ma obowiązku zamieszczania zdjęcia w aplikacji, nawet jeśli o to prosi pracodawca. Zgodnie z prawem, możesz chronić swój wizerunek. Jednakże, jeśli zdecydujesz się na nie, zadbaj o odpowiednie zdjęcie w CV. Nie oszczędzaj na fotografie, a już na pewno nie przysyłaj zdjęć samodzielnie wykadrowanych ze zdjęć wakacyjnych, czy imprez. Zdjęcie dopełnia CV i kreuje efekt dobrego wrażenia, a jeśli jest połączone z dobrze skonstruowanych CV i listem motywacyjnym, twoje szanse na interview wzrastają nawet o 80%.
Zadbaj o swój wizerunek zewnętrzny.
Kiedy już uda się tobie uzyskać zaproszenie na rozmowę, nie strać szansy na zrobienie dobrego wrażenia na pracodawcy. Jeśli wykonałaś wcześniejsze etapy, to oznacza, że włożyłeś/aś dużo pracy. Szkoda ją zmarnować ubierając się nieodpowiednio na rozmowę. Skorzystaj z porad profesjonalistów (od makijażu i stylizacji). Dobry wygląd może znacząco przyczynić się do sukcesu na rozmowie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz