Leasing pracowniczy polega na wykorzystywaniu w przedsiębiorstwie pracowników należących do zespołu pracowniczego firmy zewnętrznej. Absencja urlopowa .
... czy chorobowa, projekt wymagający specjalnych kwalifikacji bądź umiejętności, zwiększone zapotrzebowanie na personel o trudnym do określenia horyzoncie czasowym, a także narzucone limity etatów należą do podstawowych przyczyn zwracania się do usługodawców zewnętrznych.
Nadto w wielu firmach przynajmniej część produkcji jest sezonowa. Gdyby pracodawca sam zatrudniał ludzi, to musiałby przeprowadzić rekrutację i podpisywać umowy na czas określony. W przypadku zmiany koniunktury na rynku, nie mógłby elastycznie na nią reagować, poprzez zwiększenie lub zmniejszenie liczby pracowników. Z pomocą przychodzi tutaj firma zewnętrzna, która zatrudnia potrzebną grupę pracowników i oddelegowuje ich do pracy we wskazanym miejscu.
Podkreślić należy, iż w przeciwieństwie do krajów Unii Europejskiej, gdzie leasing pracowniczy został skodyfikowany i jest elementem aktywnej walki z bezrobociem, polskie prawo nie przewiduje takiej formy zatrudnienia. Wspólnotowe prawodawstwo wprowadza pojęcie pracy "atypowej". Kryje się pod nim zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu (part - time work), na czas określony oraz dorywcze w ramach stosunku pracy pomiędzy agencją zajmującą się organizowaniem pracy tymczasowej (jako pracodawcą) a pracownikiem (jest on wynajmowany od pośrednika przez przedsiębiorstwo na podstawie odrębnych umów między nim a firmą). W perspektywie akcesji naszego kraju w struktury UE, a co się z tym wiąże harmonizacji prawa polskiego ze wspólnotowym, już niedługo leasing pracowniczy powinien stać się również częścią naszego prawodawstwa. Nadto przemawia za tym fakt, iż ta nowa forma zatrudnienia jest jednak znacznie efektywniejsza i tańsza niż tradycyjne zatrudnianie przez urzędy pracy.
http://www.publikuj.org/na_czym_polega_wypozyczanie_pracownikow_11997.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz