Strony główna

Powered By Blogger
Twoja wyszukiwarka

wtorek, 19 lipca 2011

Rodzaje mebli ogrodowych, impregnacja i konserwowanie

malowanie drewna1 140x120 Rodzaje mebli ogrodowych, impregnacja i konserwowanieMeble ogrodowe są narażone na szkodliwe działania atmosferyczne. Słońce, deszcz, wiatr itp. wpływają bezpośrednio na ich wygląd i żywotność a zmiany temperatury na ich wytrzymałość. Dlatego muszą być regularnie konserwowane i pielęgnowane.



Trwałość mebli jest uzależniona także od materiałów z jakich zostały wykonane:
- rattan – bardzo lekki materiał. Stosowany do mebli o orientalnym wyglądzie. Źle znoszą kontakt z wodą i słońcem. Przeznaczone do altanki i zadaszonego tarasu.
- technorattan (sztuczny rattan) – nadają się do ogrodu i na taras. Wykonane są z wysokiej jakości tworzywa syntetycznego najczęściej na aluminiowym stelażu. Meble te są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i są odporne na warunki atmosferyczne. Są lekkie, wygodne i łatwe do utrzymania.
- aluminium – trwałe i lekkie. Siedziska tych mebli wykonane z tekstylii. Z aluminium robione są także stoły ogrodowe.
- plastik – tanie i lekkie. Zajmują mało miejsca i są bardzo popularne.
Konserwacja mebli ogrodowych:
1.Meble drewniane z drewna egzotycznego
Są wytrzymałe i zawierają naturalny składnik oleisty, woda nie wsiąka bezpośrednio w strukturę, tylko spływa po ich powierzchni. W trakcie sezonu meble odkurzamy i przecieramy zwilżoną specjalnymi środkami szmatką. Meble takie pokrywają się czasem srebrzystoszarą platyną co dla niektórych użytkowników jest pożądne. Ci którzy wolą drewno intensywnie ubarwione, należy je pokryć specjalnym olejem.
Reagują na zmiany warunków atmosferycznych – występują czasem niewielkie pęknięcia i skrzywienia lecz niewpływające na ich wytrzymałość. Zaleca się kontrolę oraz sprawdzanie dokręconych śrub i wkrętów. Pęknięcia przecieramy papierem ściernym likwidując ewentualne ostre krawędzie.
2.Meble ogrodowe drewniane
Są wykonane z dostępnych w Polsce gatunków drzew np. dąb lub egzotyczne tj. teak, eukaliptus, roble. Europejskie gatunki drewna wymagają impregnacji w przypadku egzotycznych nie jest to konieczne ze względu na ich nieprzepuszczalność struktury.
Impregnacja drewna
- drewno surowe – zabezpieczamy olejami do mebli ogrodowych
- drewno wcześniej pokryte olejem – powierzchnię przeszlifować drobnym papierem ściernym, odpylić i nanieść olej.
- drewno lakierowane i lazurowe – środkiem do usuwania powłok likwidujemy stare warstwy lakieru/lazury. Po zneutralizowaniu powierzchni, nakładamy olej.
Olejowanie
Powierzchnie przygotowujemy poprzez doprowadzenie drewna do stanu surowego, oczyszczanie z plam i przebarwień aż do jednolitowego koloru i połysku. Można stosować środki czyszczące do mebli ogrodowych. Przed olejowaniem drewno powinno być surowe i czyste. Olej nakładamy pędzlem. Pierwszą warstwą obficie sączymy powierzchnie. Po 30 min. usuwamy nadmiar i czekamy aż wyschnie. Czynność należy powtarzać aż do uzyskania matowej powierzchni o jednolitym kolorze. Olejowanie powoduje, że jest odporne na pojawianie się grzybów. Jednocześnie poprawiamy w ten sposób widoczność słoi i ożywiamy je.
3.Meble z metalu i żeliwa
Są to ciężkie meble i często zostawiane na zimę w ogrodzie. W związku z tym należy regularnie sprawdzać powłokę antykorozyjną. W razie jej uszkodzenia należy pomalować warstwę farbą lub zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym.
4.Meble plastikowe
Łatwe w utrzymaniu. Konserwujemy je poprzez regularne mycie. Niektóre z tych mebli są niskiej jakości i pod wpływem promieni UV (ultraviolet) matowieją, pochłaniają brud a nawet stają się kruche.
Na rynku jest dostępnych wiele rodzaji środków pielęgnujących do mebli oraz konserwujących do drewna. Środki te są w postaci spray’u do psikania, postaci płynnej do nakładania szmatką lub pędzlami.
Tylko regularne sprawdzanie stanu naszych mebli ogrodowych daje gwarancje o ich długotrwałości oraz estetycznego wyglądu. Wszystkie meble wymagające więcej uwagi i mniej wytrzymałe, na zimę należy chować do pomieszczeń. Takie miejsca nie muszą być ogrzewane ale suche. Meble przykrywamy wodooporną pandeką przepuszczającą powietrze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz